Plzeň se zapojila do veřejného čtení jmen obětí holokaustu

(Aktualizováno před )

Potřetí v letošním roce se zapojila Plzeň společně s dalšími 15 městy České republiky do veřejného čtení jmen obětí holocaustu. To se uskutečnilo ve čtvrtek 12. dubna od 14 hodin před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje. Za město, které je spolupořadatelem vzpomínkového čtení, četli jména obětí první náměstek primátora Martin Baxa společně s Petrem Náhlíkem, náměstkem primátora pro oblast dopravy a životního prostředí.

Cílem každoroční akce je připomenout jména žen, mužů, ale i bohužel dětí, kteří byli kvůli svému židovskému nebo romskému původu pronásledováni, perzekvováni a zavražděni během druhé světové války.

Jom ha-šoa – veřejné čtení jmen obětí holocaustu se uskutečnilo v České republice letos již potřinácté. Tématem pro rok 2018 je připomínání obětí holocaustu a místa paměti, na kterých se historie zpřítomňuje a připomíná se občanům, kteří tato místa míjí.

Vzpomínkové akce po celé České republice koordinuje Institut Terezínské iniciativy, jenž zkoumá historii nacistické perzekuce v českých zemích a v Evropě, připomíná a dokumentuje její oběti a vzdělává proti projevům rasismu, antisemitismu a xenofobie. Významným projektem iniciativy je například Databáze obětí, v které jsou dokumentovány a připomínány osudy obětí terezínského ghetta a dalších obětí „konečného řešení židovské otázky“ z českých zemí.

Diskuze

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz