Plzeňská Zoo otevřela expozici Filipíny s tropickými motýly a krokodýly

06.11.2018
Plzeňská zoologická zahrada má novou expozici. Pavilon nazvaný Filipíny otevírá návštěvníkům svět velkých volně poletujících tropických motýlů a také část věnovanou krokodýlům, skleník je plný tropických rostlin. Za město Plzeň, jež na vybudování expozice poskytlo finanční prostředky, se dnes slavnostního otevření zúčastnili první náměstek primátora Martin Baxa spolu s náměstkyní Evou Herinkovou a náměstky Pavlem Kotasem a Petrem Náhlíkem.

„Mám velikou radost, že se nám podařilo zoologickou zahradu opět rozšířit o velmi zajímavou expozici,“ řekl v úvodu Martin Baxa. Za nápad vybudovat novou atrakci plzeňské zoo poděkoval jejímu řediteli Jiřímu Trávníčkovi.

„Dominantními zvířaty jsou v pavilonu tropičtí motýli, hlavně z Filipín. Je velmi složité je chovat a udržet při životě. V expozici jsou ale i vzácní filipínští krokodýli, zatím mláďata. Dále návštěvníci uvidí vodní želvy, agamy, gekony, varany, hady a další,“ přiblížil ředitel zoologické zahrady Jiří Trávníček.

Budova pavilonu pochází z 50. let, první expozice v ní vznikly v letech 1962 až 1964. Nové Filipíny zaujímají místo bývalého bazénu aligátorů (později želv) u občerstvení i prostor po varanech komodských upraveném v roce 1997. Expozice navazuje na sousední Talarak s ptáky a savci. Společně připomínají mizející přírodu a ochranářské snažení na Filipínách.

Stavba stála celkem 16 milionů korun, první etapa byla realizována před dvěma lety, kdy byly původní prostory vybourány a vznikla hrubá stavba za čtyři miliony korun s DPH. Druhá etapa stála 12 milionů korun včetně DPH a zahrnula kompletní dobudování a vybavení objektu mimo jiné vzduchotechnikou, speciální technologií filtrace vody, prosklenými terárii, vnitřními dekoracemi a dalšími prvky.
Převzato ODTUD

Aktuálně z Plzeňska