Plzeňská vodárna vyzývá občany k zabezpečení vodoměrů před zimou

08.11.2018
S příchodem mrazivých dnů doporučuje Vodárna Plzeň občanům, aby provedli preventivní opatření proti poškození svých vodoměrů. Jedná se především o měřiče umístěné ve venkovních šachtách, které jsou nejčastěji na chalupách, chatách či ve venkovských staveních.

Vodárny doporučují uzavřít přívod vody před vodoměrem a potrubí za ním vypustit. Pokud je rozvod opatřen uzávěrem před i za vodoměrem, je vhodné uzávěr za měřidlem ponechat otevřený a celou sestavu obalit izolační vrstvou. Izolace by měla být z takového materiálu, jenž nepodléhá hnilobě, vhodný je například polystyren. Zcela nevhodné jsou naopak textilie.

Zároveň je potřeba zabezpečit vodoměr proti vnějšímu zaplavení. Mráz ohrožuje vodoměry umístěné také uvnitř budov, a to zejména tam, kde nemovitost není v zimním období obývána nebo vytápěna. V případě delší nepřítomnosti je vhodné uzavřít přívod vody před vodoměrem a potrubí za ním vypustit.

Chránit vodoměr před poškozením je ze zákona povinností odběratele i přes to, že není jeho majitelem. Kromě úhrady za výměnu prasklého vodoměru hrozí odběrateli únik vody do obytných částí.

V případě jakýchkoliv dotazů se mohou občané obrátit na vedoucího vodoměrné služby Vodárny Plzeň na telefonním čísle 377 413 190.

Převzato ODTUD

Aktuálně z Plzeňska